O vypletaní

Úvod O vypletaní

Pevnosť a presnosť výpletu 

 

Aby sa zabezpečila dlhá životnosť kolesa je potrebné, okrem dobrých materiálov, venovať pozornosť aj kvalite výpletu. Výplet musí byť dostatočne pevný a zároveň presný. Pevnosť výpletu sa meria v jednotkách kgf. Presnosť výpletu určuje jeho relatívna tenzia. Relatívna tenzia je porovnanie tenzie (napätia) špice k ostatným. Koleso, ktorého špice su v tolerancii +/- 20% k priemernému napätiu špíc je všeobecne považované za koleso s dostatočnou relatívnou tenziou. Avšak tie najlepšie kolesá dosahujú relatívnu tenziu +/- 5%. Pevnosť i presnosť výpletu sa meria tenziometrom a namerané hodnoty sa graficky zaznamenávajú v radarovom grafe.

 

Pri výrobe našich kolies zo sekcie "Konfigurátor Kolies" používame štandardne špice Sapim Race so 14mm dlhými mosadznými niplami, Ide o zoslabované špice z nerezovej ocele s priemerom 2-1.8-2mm. Čiže stredná časť špíc je užšia ako začiatok a koniec. Koleso je tak pružnejšie a lepšie absorbuje nárazy. Taktiež sa dá hovoriť o ušetrenej hmotnosti oproti špicom s 2mm priemerom po celej dĺžke. Ak nie je dohodnuté inak naše kolesá z kategórie "KostraWheels" a "Sety Kolies-KostraWheels" dodávame s presnosťou výpletu v tolerancii +/- 15%. 

 

Vypletanie kolesa a dosiahnutie dostatočnej pevnosti a presnosti výpletu je časovo náročný proces. Čím má byť výplet presnejší tým je výroba kolesa časovo náročnejšia.

 

Tento fakt je premietnutý v cene za presnejší výplet ako príplatok:

Výplet s toleranciou +/- 15% - príplatok  0€

Výplet s toleranciou +/- 10% - príplatok  6€

Výplet s toleranciou +/- 05% - príplatok  8€


Príklad, ako vyzerá presnosť výpletu na radarovom grafe pre koleso s 12 špicami je nižšie:


relative tension of spokes

 

Copyright 2016 - 2024 © Vypletanie kolies na bicykel - Vypletane kolesa - KostraWheels Maxxis