Prečo je dôležité dobré koleso?

Úvod O kolesáchPrečo je dôležité dobré koleso?

Prečo je dôležité dobré koleso?


Rám je srdce bicykla a kolesa sú jeho dušou. Žiadny iný komponent neovplyvni spôsob jazdy viac ako kolesá. Je vždy lepšie urobiť kompromis na komponentoch ako na kolesách. Lepšie kolesá urobia aj z obyčajného rámu bicykel, ktorý bude rýchlejší a oveľa lepšie reagujúci. Komponenty najvyššej rady a komponenty o tri alebo štyri triedy horšie reagujú približne rovnako iba že sú o niečo ťažšie, čo samo o sebe nemá až taký efekt ako kolesa. Vylepšenie kolies na bicykli za 2000€ môže v skutočnosti znížiť celkovú hmotnosť bicykla a bicykel bude reagovať lepšie ako bicykel za 3000€ s továrenskými kolesami. Skratka použitím lepších kolies bude bicykel rýchlejší a vytrvalosť počas výšlapov do kopca alebo počas iných prekážok bude dlhšia.

 

Na bicykli je jedno miesto, ktoré nechcete preťažiť a tým miestom je koleso. Pri výpočte zrýchlenia sa pri kruhovom zrýchlení a zrýchlení smerom dopredu hmotnosť otáčajúcich sa častí zdvojnásobuje. Preto ak má bicykel napríklad 6 kilogramov pevných a 4 kilogramy otáčajúcich sa častí, výsledná hmotnosť bude 14 kilogramov. A aj preto kvalita a vlastnosti ráfikov, špíc a nábojov majú na výkon bicykla väčší vplyv než ostatné časti bicykla.

 

Dobré kolesá zvyšujú


            1.       Pôžitok z jazdy: 

Pretože kolesá sú kontaktným bodom so zemou od nich veľmi záleží ako sa jazdec cíti. Napríklad mohutné kolesá stavané na downhill odolávajú ohýbaniu viac ako kolesá stavané na XC. Takže kolesá určené pre XC budú pružnejšie.

 

            2.       Ľahkosť pedálovania:

Kolesá sa neustále točia a najviac času sa točia vďaka pedálovaniu. Kvôli zotrvačnosti platí, že čím viac hmotnosti je na vonkajšku kolesa(ráfik, duša, plášť) tým viac námahy treba vynaložiť, aby sa koleso roztočilo. Toto je obzvlášť citeľné pri zrýchľovaní a šliapaní hore kopcom. Pri jazdení po rovinkách konštantou rýchlosťou to až tak veľmi výrazné nie je.

 

            3.       Spoľahlivosť:

Je dôležitá najmä pri ráfikových brzdách, kde je potrebne aby zostal ráfik rovný a neznižoval tak brzdnú účinnosť. Pri vyšších rýchlostiach zase stále rovný ráfik nespôsobuje nežiaduce vibrácie. Kvalitné kolesá dokážu vydržať rovné a pevné aj niekoľko rokov.

 

            4.    Funkčnosť:

Kolesá ako najzaťažovanejšie časti bicykla by mali zodpovedať štýlu jazdenia a samotnému jazdcovi.

 

Copyright 2016 - 2024 © Vypletanie kolies na bicykel - Vypletane kolesa - KostraWheels Maxxis